تجهیزات حفاظت فردی (PPE) 

PPE مخفف عبارت Personal protective equipment به معنای تجهیزات حفاظت فردی برای فراهم کردن سلامتی در برابر خطرات احتمالی هستند. اکثر کارفرمایان، به فراهم نمودن تجهیزات حفاظت فردی یا همان PPE در محل کار خود، آگاه هستند اما آیا آن قدری که باید به این مسئله بسیار مهم توجه کنند توجه می‌کنند؟ آن ها فراهم کردن لباس و وسایل ایمنی برای محافظت از کارکنانشان در مواقع کار و فعالیت های پر‌خطر را امری ضروری و مهم می‌دانند.

مثلا تهیه لباس کار ایمنی مناسب برای پیشگیری از خطر‌های احتمالی مانند سوختگی. حال با این وجود سرپرستان کار چه راه کار‌هایی را هنگام مواجه با مسئله لباس ایمنی در نظر می‌گیرند؟ فرض کنید کارگر یا کارمندی در یک محیط پر خطر مجبور به فعالیت است. این فرد طبیعتا احساس امنیت ندارد و تمام فکر و تمرکزش مشغول به این مسئه است در نتیجه این فرد نمی‌تواند فعالیت خود را به خوبی انجام دهد و بازدهی خوبی داشته باشد.

وجود لباس و تجهیزات ایمنی (PPE) برای غلبه بر خطرات احتمالی موثر است، اما آیا این موضوع در جهت راحتی و آسایش و بازدهی آنها کمکی می‌کند؟ مثلا کارکنان در یک محیط گرم فعالیت می‌کنند آیا لباسی که از جنس پارچه است قابل تنفس است، الیاف طبیعی دارد؟ آیا لباس بزرگ کارکنان مانع فعالیت آنها نمی شود؟ زمانی که کارفرمایان بخواهند تجهیزات ایمنی برای کارکنان خود خریداری کنند به مسائلی چون بازدهی، عملکرد و ارزش آن توجه می‌کنند و بهترین جنس را انتخاب می‌کنند. می‌بایست شرایط محیط کار کارکنان کاملا رضایت بخش باشد و در کمال آرامش فعالیت خود را انجام دهند و در هنگام انجام کار خطرناک، احساس امنیت کامل کنند.

کارکنانی که برایشان لباس و تجهیزات ایمنی (PPE) مناسب فراهم شود، انگیزه بیشتری برای کار دارند و این امر در حفظ کارکنان بسیار موثر است. خطرات زیادی در محیط کار وجود دارد که مربوط به برق، آتش سوزی، مواد شیمیایی و دستگاه‌ها و ماشین آلات پرخطر می‌باشند که هر کدام از این موارد می‌توانند منجر به از دست دادن اندام‌ها و حتی مرگ شوند. خطراتی هم هستند که همان موقع خود را نشان نمی‌دهند به عبارتی دیگر پنهان هستند. مانند خطراتی که باعث بروز مشکلاتی برای پوست، شنوایی و مشکلات تنفسی شوند.

انواع دستکش ایمنی - بنر

جهت ثبت سفارش تماس بگیرید!!!

خطرات شامل چه چیز هایی می‌شوند؟

منشا خطر، حد و اندازه خطر اهمیت بالایی دارد. مثلا اگر خطر مربوط به خطری است که فردی در محیط با درجه هوای بالا کار می‌کند، باید بدانیم دما چه میزان است و چه مدت زمانی فرد در آن محل فعالیت کرده است.

چه کسانی دچار آسیب جدی می‌شوند؟

هر فردی که در حال انجام فعالیت باشد می‌تواند در معرض خطر و آسیب باشد. فردی که وظیفه دارد به بررسی خطر بپردازد، باید بداند چه افرادی در معرض خطر هستند. آیا مسئله هست که باعث شود فرد را تحت تاثیر خودش قرار دهد یا نه. مثلا فردی که آسم دارد آسیب پذیرتر است تا فردی که مبتلا به آن نیست.

چه نظارت‌هایی در محل کار انجام می‌شود؟

کنترل‌ها می‌توانند به‌صورت سنتی مانند لباس‌های محافظتی و دستکش‌ها پس از ارزیابی و آزمایش یک فرد انجام شود و یا با در نظر گرفتن روش‌های کنترلی دیگر و استفاده از تکنولوژی‌ها این کار را انجام داد. هیچ چیزی در محل کار ثابت نمی مانند‌، پس باید هر‌چند وقت یک‌بار بررسی شوند. به این منظور تولید کنندگان تجهیزات ایمنی برگه‌هایی تحت نام MSDS مهیا می‌کنند که وضعیت محل کار به روز شوند. به طور کلی محیط کار شامل‌:

کارکنان به عنوان افراد حاضر

تجهیزات کار که شامل لوازم و ابزار‌های کار می‌شوند.

محل کار که شامل ویژگی‌هایی چون نور، دما و موارد دیگر می‌شود.

تجهیزات حفاظت فردی (PPE) شامل دسته‌های مختلف می‌باشند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تجهیزات حفاظت از چشم

فروش عینک ایمنی - بنر 

اکثر افراد خطرات را بیشتر در قالب خطرات ناشی از پرت شدن از ارتفاع و یا کار کردن با اشیا سنگین می‌دانند. اما در برخی موارد ممکن است خطرات پیش بینی نشده‌ای شامل پاشیدن مواد شیمیایی و یا ورود چوب به چشم‌ها باشند. بدین منظور استفاده از عینک‌های ایمنی مناسب ضروری است. ممکن است در برخی موارد عینک ایمنی پاسخگو و محافط نباشد پس باید از یک محافط کامل استفاده شود.

حفاظت در برابر جرقه های الکتریکی

فردی که در محل کار خود با برق سرو کار دارد، نیاز به حفاطت زیادی دارد. کارکنان باید در محلی فعالیت کنند که از تخلیه بار الکتریکی برخوردار باشند. حفاظت از این مسئله ضروری است و باید از وسایلی چون لباس، دستکش و کفش استفاده شود. اما نباید فقط به این موارد محدود شد می‌توان از عایق‌ها هم استفاده نمود.

محافظت از دست

انتخا دستکش مناسب کار، با توجه به نوع خطرات موجود، مقاومت، ضخامت و سطح مورد نیاز ضروری است. به عنوان مثال فردی که با برش چوب سرو کار دارد باید از دستکش مخصوص با جنس متناسب استفاده کند. دستکش‌ها باید قبل از انجام فعالیت از طریق برش تست پارگی بررسی شوند و بعد مورد استفاده قرار گیرند.

حفاظت از سیستم تنفسی

ماسک ایمنی - بنر

جهت ثبت سفارش تنها کافیست تماس بگیرید!!!

ماسک‌ها یکی از اصلی ترین لوازم محافظتی تنفس می‌باشند اما حفاظت از سیستم تنفسی نباید با ماسک محدود شود. وسایل دیگری هم هستند که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. این وسایل در برابر آلاینده‌هایی که معمولا دیده نمی‌شوند و نامرئی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماسک این وظیفه را دارند که از آلودگی‌ها جلوگیری کنند. اما در برخی شرایط به فراهم نمودن اکسیژن هم لازم است، که در این موارد از ماسک‌های خاص استفاده می‌شود.

حفاظت از شنوایی

مواقعی که فرد در یک محیط پر سرو صدا مشغول فعالیت است و از ماشین‌ها و ابزار‌های پر سرو صدا کار می‌کند، مسلم است که خطر شنوایی آن را تهدید کند. گوشی‌های ایمنی از مواردی هستند که از گوش در برابر صدا محافظت می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. که خود شامل دو نوع روگوشی و توگوشی می‌شوند.

نگهداری و بازرسی تجهیزات

حال پس از استفاده از وسایل ایمنی مورد نیاز باید به نگهداری درست و بازرسی به موقع و منظم تجهیزات ایمنی پرداخته شود. افراد باید قیل و پس از استفاده از محصول مورد استفاده خود، آن را در محل مناسب قرار دهند. زیرا این وسایل از اهمیت به سزایی برخوردار هستند و باید در مواقع کار به آن‌ها دسترسی داشت. کارفرمایان و خود کارکنان باید هر چند وقت یک بار به بررسی وسایل و تجهیزات ایمنی خود بپردازند.

کمربند سیمبانی - بنر

به دلیل وجود تعداد زیاد و متنوع از انواع وسایل محافظتی PPE و فعالیت‌های متنوع، باید با بررسی صحیح محصول مورد نیاز خود را فراهم کنیم. بدین منظور فروشگاه اینترنتی ایمن صنعت آریا این فرصت را فراهم کرده است تا شما مشتریان گرامی بتوانید به محصول مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد.

ممنون از همراهی شما 🙂

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.