Search
Close this search box.

PPE چیست

PPE مخفف عبارت Personal protective equipment به معنای تجهیزات حفاظت فردی برای فراهم کردن سلامتی در برابر خطرات احتمالی هستند. اکثر کارفرمایان، به فراهم نمودن تجهیزات حفاظت فردی یا همان PPE در محل کار خود، آگاه هستند اما آیا آن قدری که باید به این مسئله بسیار مهم توجه کنند توجه می‌کنند؟ آن ها فراهم کردن لباس و وسایل ایمنی برای محافظت از کارکنانشان در مواقع کار و فعالیت های پر‌خطر را امری ضروری و مهم می‌دانند.

مثلا تهیه لباس کار ایمنی مناسب برای پیشگیری از خطر‌های احتمالی مانند سوختگی. حال با این وجود سرپرستان کار چه راه کار‌هایی را هنگام مواجه با مسئله لباس ایمنی در نظر می‌گیرند؟ فرض کنید کارگر یا کارمندی در یک محیط پر خطر مجبور به فعالیت است. این فرد طبیعتا احساس امنیت ندارد و تمام فکر و تمرکزش مشغول به این مسئه است در نتیجه این فرد نمی‌تواند فعالیت خود را به خوبی انجام دهد و بازدهی خوبی داشته باشد.

وجود لباس و تجهیزات ایمنی (PPE) برای غلبه بر خطرات احتمالی موثر است، اما آیا این موضوع در جهت راحتی و آسایش و بازدهی آنها کمکی می‌کند؟ مثلا کارکنان در یک محیط گرم فعالیت می‌کنند آیا لباسی که از جنس پارچه است قابل تنفس است، الیاف طبیعی دارد؟ آیا لباس بزرگ کارکنان مانع فعالیت آنها نمی شود؟ زمانی که کارفرمایان بخواهند تجهیزات ایمنی برای کارکنان خود خریداری کنند به مسائلی چون بازدهی، عملکرد و ارزش آن توجه می‌کنند و بهترین جنس را انتخاب می‌کنند. می‌بایست شرایط محیط کار کارکنان کاملا رضایت بخش باشد و در کمال آرامش فعالیت خود را انجام دهند و در هنگام انجام کار خطرناک، احساس امنیت کامل کنند.

“”مشاهده انواع ماسک ایمنی نیم صورت“”

کارکنانی که برایشان لباس و تجهیزات ایمنی (PPE) مناسب فراهم شود، انگیزه بیشتری برای کار دارند و این امر در حفظ کارکنان بسیار موثر است. خطرات زیادی در محیط کار وجود دارد که مربوط به برق، آتش سوزی، مواد شیمیایی و دستگاه‌ها و ماشین آلات پرخطر می‌باشند که هر کدام از این موارد می‌توانند منجر به از دست دادن اندام‌ها و حتی مرگ شوند. خطراتی هم هستند که همان موقع خود را نشان نمی‌دهند به عبارتی دیگر پنهان هستند. مانند خطراتی که باعث بروز مشکلاتی برای پوست، شنوایی و مشکلات تنفسی شوند.

PPE چیست

انواع تجهیزات حفاظت فردی

حتماً تا الان عبارت ” اول ایمنی بعد کار” را در همه پروژه های عمرانی و ساختمانی در سطح شهر ملاحظه کرده اید. این عبارت در واقع اهمیت جایگاه حفاظت فردی یا PPE را در مشاغل ما نشان می دهد. از دیدگاه بهداشت کار تجهیزات حفاظت فردی(لوازم ایمنی) یا همان PPE شامل 6 بخش زیر می شوند:

🔶 تجهیزات ایمنی ویژه سر و گردن : مانند کلاه ایمنی

🔶 تجهیزات حفاظت فردی مخصوص چشم ها : مانند انواع عینک های ایمنی

🔶 تجهیزات ایمنی ویژه دست ها : مانند انواع دستکش ها و یا کاور هایی که کارگران در هنگام کار استفاده می کنند.

🔶 تجهیزات ایمنی مخصوص پاها : مانند انواع کفش های ایمنی

🔶 تجهیزات حفاظت فردی ویژه دستگاه تنفسی : مانند انواع ماسک های ایمنی و مخصوص.

🔶 تجهیزات ایمنی مخصوص دستگاه شنوایی : مانند انواع عینک های محافظ

حفاظت فردی

خطرات شامل چه چیز هایی می‌شوند؟

منشا خطر، حد و اندازه خطر اهمیت بالایی دارد. مثلا اگر خطر مربوط به خطری است که فردی در محیط با درجه هوای بالا کار می‌کند، باید بدانیم دما چه میزان است و چه مدت زمانی فرد در آن محل فعالیت کرده است.

چه نظارت‌هایی در محل کار انجام می‌شود؟

کنترل‌ها می‌توانند به‌صورت سنتی مانند لباس‌های محافظتی و دستکش‌ها پس از ارزیابی و آزمایش یک فرد انجام شود و یا با در نظر گرفتن روش‌های کنترلی دیگر و استفاده از تکنولوژی‌ها این کار را انجام داد. هیچ چیزی در محل کار ثابت نمی مانند‌، پس باید هر‌چند وقت یک‌بار بررسی شوند. به این منظور تولید کنندگان تجهیزات ایمنی برگه‌هایی تحت نام MSDS مهیا می‌کنند که وضعیت محل کار به روز شوند. به طور کلی محیط کار شامل‌:

💠 کارکنان به عنوان افراد حاضر

💠 تجهیزات کار که شامل لوازم و ابزار‌های کار می‌شوند.

💠 محل کار که شامل ویژگی‌هایی چون نور، دما و موارد دیگر می‌شود.

انواع PPE

تجهیزات حفاظت از چشم 

اکثر افراد خطرات را بیشتر در قالب خطرات ناشی از پرت شدن از ارتفاع و یا کار کردن با اشیا سنگین می‌دانند. اما در برخی موارد ممکن است خطرات پیش بینی نشده‌ای شامل پاشیدن مواد شیمیایی و یا ورود چوب به چشم‌ها باشند. بدین منظور استفاده از عینک‌ ایمنی کار مناسب ضروری است. ممکن است در برخی موارد عینک ایمنی پاسخگو و محافط نباشد پس باید از یک محافط کامل استفاده شود.

حفاظت در برابر جرقه های الکتریکی

فردی که در محل کار خود با برق سرو کار دارد، نیاز به حفاطت زیادی دارد. کارکنان باید در محلی فعالیت کنند که از تخلیه بار الکتریکی برخوردار باشند. حفاظت از این مسئله ضروری است و باید از وسایلی چون لباس، دستکش و کفش استفاده شود. اما نباید فقط به این موارد محدود شد می‌توان از عایق‌ها هم استفاده نمود.

تجهیزات حفاظت از دست

انتخاب دستکش ایمنی مناسب کار، با توجه به نوع خطرات موجود، مقاومت، ضخامت و سطح مورد نیاز ضروری است. به عنوان مثال فردی که با برش چوب سرو کار دارد باید از دستکش مخصوص با جنس متناسب استفاده کند. دستکش‌ها باید قبل از انجام فعالیت از طریق برش تست پارگی بررسی شوند و بعد مورد استفاده قرار گیرند.

حفاظت از سیستم تنفسی

ماسک‌ ایمنی یکی از اصلی ترین لوازم محافظتی تنفس می‌باشند اما حفاظت از سیستم تنفسی نباید با ماسک محدود شود. وسایل دیگری هم هستند که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. این وسایل در برابر آلاینده‌هایی که معمولا دیده نمی‌شوند و نامرئی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماسک‌ها این وظیفه را دارند که از آلودگی‌ها جلوگیری کنند. اما در برخی شرایط به فراهم نمودن اکسیژن هم لازم است، که در این موارد از ماسک‌های خاص استفاده می‌شود.

حفاظت از شنوایی

مواقعی که فرد در یک محیط پر سرو صدا مشغول فعالیت است و از ماشین‌ها و ابزار‌های پر سرو صدا کار می‌کند، مسلم است که خطر شنوایی آن را تهدید کند. گوشی‌ ایمنی از مواردی هستند که از گوش در برابر صدا محافظت می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. که خود شامل دو نوع روگوشی و توگوشی می‌شوند.

تجهیزات حفاظت فردی 

تجهیزات حفاظتی سر و گردن

تجهیزاتی که عمدتاً جهت حفاظت از سر و گردن افراد در حین کار استفاده می شود، کلاه ایمنی است. ویژگی یک کلاه ایمنی خوب این است که عایق برق و جریان الکتریسه بوده و دو لایه باشد. غیر قابل اشتعال بوده و لبه دار باشد. همچنین یک کلاه ایمنی خوب باید حتماً بند دار باشد و روی سر محکم و ثابت قرار بگیرد تا در زمان کار کردن یا با برخورد جسم خارجی کوچکی از سر نیفتد. به علاوه باید رنگ مناسب و قابل تشخیصی برای کار کردن در طی شب و روز داشته باشد. از طرفی وزن یک کلاه ایمنی استاندارد نیز نباید سنگین باشد، چون ممکن است سنگینی وزن کلاه ایمنی نیز به مهر های گردن و ستون فقرات کارگران آسیب می رساند. همچنین ویژه برخی مشاغلی که باید گردن نیز از خطرات محافظت شود مانند آتش نشانی و جنگل بانی کلاه‌های ایمنی مجهز به حفاظ گردن تولید شده است.

تجهیزات حفاظت فردی برای پا

از جمله مهم ترین تجهیزات ایمنی که جهت حفاظت از پاها مورد استفاده می گیرد، کفش کار ایمنی می باشد. در مشاغلی که احتمال افتادن فرد وجود دارد مانند کارگران ساختمانی و کارگرانی که به هر نحوی بر روی داربست ها کار می کنند استفاده از کفش ایمنی مناسب می تواند یک اقدام پیش گیرانه محافظتی جهت حفظ جان آن ها باشد. همچنین در فعالیت هایی که احتمال سر خوردن افراد یا پیچ خوردن پای آن ها وجود دارد، استفاده از کفش ایمنی یا چکمه ایمنی اقدام بسیار محافظتی خوبی است.

این مشاغل مانند مشاغلی که کارگران آن مجبور به کار داخل آب یا بر روی زمین های خیس هستند نیز می شود. بنا براین یک کفش یا چکمه ایمنی خوب در ابتدا باید ضد آب باشد و در مرحله دوم باید نگهدارنده مچ پا باشد که از سر خوردن شخص جلوگیری کند.

مورد سومی که در یک کفش ایمنی ضروری است استحکام و مقاومت آن در برابر پاره شدن است و کفش ایمنی باید از این لحاظ از جنسی مرغوب و با کیفیت ساخته شده باشد که به راحتی پاره نشود. ویژگی دیگری که یک کفش ایمنی باید داشته باشد این است که وزن بدن را در نقاط مختلف پا تقسیم کند تا باعث فشار اضافی بر پاهای کارگران نشود.

وسایل حفاظت فردی

نگهداری و بازرسی تجهیزات

حال پس از استفاده از وسایل ایمنی مورد نیاز باید به نگهداری درست و بازرسی به موقع و منظم تجهیزات ایمنی پرداخته شود. افراد باید قبل و پس از استفاده از محصول مورد استفاده خود، آن را در محل مناسب قرار دهند. زیرا این وسایل از اهمیت به سزایی برخوردار هستند و باید در مواقع کار به آن‌ها دسترسی داشت. کارفرمایان و خود کارکنان باید هر چند وقت یک بار به بررسی وسایل و تجهیزات ایمنی خود بپردازند.

Telegram
LinkedIn
Email
Twitter
WhatsApp

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PPE چیست
فهرست مطالب
بستن
مقایسه